Achtergelaten tuin
Onderweg naar de frontlinie
krijgt de majoor pech met zijn jeep
de chauffeur wacht op de sleepwagen
Hij stapt uit, loopt naar de overkant
opent een hek van een achtergelaten tuin
een verlaten huis in alle zwijgen van de tong
Op de tuinbank gaat hij zitten
tussen voorjaarszonnebloemen
witte tulpen, zwarte viooltjes
rode rozen, gele papavers
Hij likt aan de warmte van de stilte
aan de golven van geuren
aan de oevers van kleuren
in voortvluchtige bewondering kijkt hij
naar de woonkamer van het achtergebleven huis
Ali Serik
Uit: Dichter, themanummer De Tuin,
Plint 2024
Op ongeveer de warmste donderdagmiddag van dit voorjaar, nadat we de excursie verzet hadden in verband met de natste donderdag van het voorjaar, vertrokken we met een klein clubje van 10 personen naar de tuinen van Demen, vlakbij Oss. Indrukwekkende borders al voordat we binnen waren. Na een allerhartelijkst welkom en uitleg over de tuin van eigenaresse Martje van de Bosch hebben we heerlijk rond kunnen kijken op dit grote terrein.
Uitgekiender kleurcombinaties waar Martje om bekend staat, enorm veel tulpen en andere voorjaarsbloeiers, mooie struiken en bomen (o.a. een dubbel gevulde Judasboom en een bijzondere Heptacodium: Zevenzonenboom met prachtige stam en bijzonder gesnoeid). Ook het knotwilgenlaantje paste mooi in het beeld van een tuin aan de oever van de Maas. Kortom, een inspirerende en gezellige excursie waarbij het goed toeven was in de schaduw op diverse plekken.
Zondag 18 mei was weer de Groenmarkt rondom de Molenplaats in Arnhem. Wij stonden er als afdeling van Groei&Bloei natuurlijk ook. Het weer was geweldig en de sfeer ook; we hebben veel aanloop gehad bij onze kraam. Mensen die zaden kochten, anderen kwamen voor de plantjes en de boeken, een enkeling had een tuingerelateerde vraag. En het is altijd gezellig dat er ook verschillende leden even langskomen. De verkoop liep dit jaar bijzonder goed; we hebben weer een paar honderd euro aan de kas kunnen toevoegen. En een nieuw lid geworven! Welkom Tessa! Al met al een zeer geslaagde dag.
Waar begint de tuin?
De titel had ook kunnen zijn: ‘opgeruimd of ecologisch’, want daar worstel ik mee. Nog niet zo lang geleden kregen we van Groei & Bloei een advies voor de aanleg en het onderhoud van de tuin in de vorm van een zorgvuldig geselecteerd assortiment planten. Bij de keuze was rekening gehouden met verschillen in hoogte en bloeiperiode. Er waren planten voor zon en schaduw en voor diverse grondsoorten. De planten waren mij bekend en ik kon er goed mee uit de voeten. Sindsdien is er wel wat veranderd.
We houden allemaal van de natuur en we weten dat die sterk onder druk staat. Wij kunnen daar als tuinliefhebbers wat aan doen, nee, wij móeten daar iets aan doen. Toch voel ik me een beetje ontheemd als ik nu ons tijdschrift lees. In elk artikel word ik aangespoord om echt alles te doen voor de biodiversiteit. Ik geef zomaar wat voorbeelden. De namen en kenmerken van inheemse planten leren kennen. Planten die ik eigenlijk niet mooi vind toch laten staan. Zonder waterelement (heb ik niet) geen biodiversiteit. Niets wegdoen (opruimen) maar hergebruiken.
Nee, een ecologische tuin is geen makkie, waarin je alles maar laat groeien. In een recent artikel in Groei & Bloei werd me dat nog eens duidelijk gemaakt. Er stond ’Om tot een echt duurzaam en passend tuinontwerp te komen observeer je eerst de plek goed, het liefst in alle seizoenen en met al je zintuigen. Je hebt héél wat tijd nodig, anders klopt het niet.’
Vorige zomer bezocht ik met een vriendin een tuin. We liepen door een hoog grasveld met hier en daar een bloemetje. Ik vroeg: waar begint de tuin? Wat bleek, we liepen al in de tuin. Ik zal echt mijn best doen om meer biodiversiteit in mijn tuin te brengen, maar in mijn hart geniet ik toch het meest van een mooi aangelegde tuin met van die vlakke groene graspaden en dat je hier en daar nog wat aarde ziet.
Trudy Schut
We hebben er al eerder over gemaild omdat de data anders te dicht op de nieuwsbrief zouden zitten. De pop-up excursie naar Roode Hoeve is op 5 en 7 juni. We gaan naar de tuinen van Liesbeth en Arie Keurhorst in Nijbroek op de Roode Hoeve rondom hun statige IJsselhoeve. Daar bloeien de rambler rozen. Volgens Liesbeth zijn alle rambler rozen in knop en zullen de watervallen van rozen in juni volgen.
Maar in hun mooie tuin is nog veel meer te zien. Prachtige weelderige Engelse borders en vergezichten over de weilanden maar ook mooie vintage spulletjes die te koop zijn. We gaan natuurlijk even pauzeren met elkaar in de gezellige sfeervolle tuinkamer van de Orangerie met koffie of thee met een lekkernij. Wij denken dat dit een heerlijke excursie is met veel nieuwe ideeën voor onze tuinen en gezelligheid met elkaar als tuinliefhebbers.
We vertrekken donderdag 5 juni om 14.30 uur en zaterdag 7 juni om 13.30 uur. Beide dagen is het vertrek vanaf het Shell-tankstation aan de Bakenbergseweg in Arnhem.
De pop up excursie kost 6.00 euro inclusief koffie/thee en lekkers. Reiskosten 3,00 euro per persoon contant te voldoen aan de chauffeur bij vertrek.
Je kan je telefonisch aanmelden (of voor informatie bijv. zou je kunnen rijden?) bij Marjan van der Meij: 06-34 54 75 57.
Bloemenpark Appeltern organiseert weer het Appeltern Plantenfestijn met Groei & Bloei. Tijdens het Appeltern plantenfestijn met Groei & Bloei op 14 en 15 juni 2025 kun je niet alleen je hart ophalen bij de kwekers met hun fantastische planten, maar ook is er een uitgebreid programma. Op beide dagen is er genoeg te doen.
Deze editie heeft als thema 'Toppers voor de toekomst'. Op een leuke en leerzame manier kun je op 14 en 15 juni beleven hoe je door te tuinieren bij kan dragen aan het herstel van biodiversiteit. Neem bijvoorbeeld deel aan de tour die je langs onder meer de levende en eetbare tuin van Wilde Weelde voert, een vereniging van hoveniers, kwekers, ontwerpers, boomverzorgers en leveranciers van tuinmaterialen die vanuit een ecologische visie milieubewust werken. Je kunt dan letterlijk ruiken, voelen en zien wat een biodiverse tuin te bieden heeft. Of laat je inspireren door de noviteitenborder waar allemaal nieuwe cultivars in staan. Misschien zit er wel iets tussen dat je heel graag in je eigen tuin zou willen hebben. Kijk op www.groei.nl voor de laatste info van dit mooie festijn!
Altijd al in de tuin van een andere tuinliefhebber willen kijken? Dit jaar stellen verschillende tuineigenaren in Arnhem-Noord hun tuin open. Er is een grote diversiteit aan tuinen, klein en vlak tot een grotere tuin met veel hoogteverschil. Dit jaar doen er ook twee gemeenschappelijke tuinen mee; eetbaar en bloemrijk.
Op 29 juni ben je tussen 12.00 en 16.30 uur welkom. Laat je verrassen! De deelnemende tuinen worden tijdig bekend gemaakt via een aparte mailing en onze website www.arnhem.groei.nl .
Heb je je al opgegeven voor de dagexcursie op zaterdag 30 augustus? Het belooft weer een geweldige dag te worden met al die tuinliefhebbers uit Arnhem e.o. en Nijmegen in de bus naar Drenthe. We gaan drie prachtige tuinen bezoeken waar je weer veel inspiratie op kan doen. Neem gezellig een introducée mee en geniet samen van alles wat staat te bloeien!
Op de site www.arnhem.groei.nl staat alle informatie en hoe je je kan aanmelden.
Tuincafé: 3 juni. Activiteit van o.a. gemeente Arnhem, Arnhem Klimaatbestendig en Groener Arnhem
Wil jij aan de slag met een klimaatvriendelijke tuin of balkon maar weet je niet goed waar te beginnen? Kom dan naar het Tuincafé. Je krijgt inspiratie, handige tips en hulp van buren en tuincoaches. Iedereen is welkom, van beginner tot ervaren tuinliefhebber. Je kan mee met een tuinexcursie, gratis bloemenzaden, regentonactie en nog meer.
Wanneer: dinsdag 3 juni 2025
Waar: Café Moes, Beeldhouwerstraat 74 in Arnhem
Tijd: 19.00 – 21.00 uur vrije inloop
Voor vragen: groener@arnhem.nl of 026 377 5168
Tijdens het Pinksterweekend (7,8 en 9 juni) opent Middachten de poorten voor Dag van het Kasteel. Dit jaar staat het landelijke thema ‘Naar Buiten!’ centraal. De nadruk ligt op het buitenleven rond kastelen: van sier- en moestuinen tot lanen, parken en gebouwen zoals stallen en koetshuizen. Een mooie kans om het kasteel (alleen maandag) én de tuinen te beleven die dan net weer open zijn. Ook is er een gratis tuinrondleiding.
Kijk op de site van Kasteel Middachten voor openingstijden en toegangsprijzen: www.middachten.nl
Op 13 en 14 juni organiseert de Boschhoeve een Tour de Brocante van 10.00 – 16.00 uur. Hou de site van de Boschhoeve in de gaten voor meer informatie of ga er gewoon naar toe en laat je verrassen! www.boschhoeve.nl
Welke insecten horen bij welke bloemen? Veel bloemen en beestjes zijn afhankelijk van elkaar. De één kan niet zonder de ander. IVN gidsen vertellen hierover en wijzen erop in de heemtuin. Bij zonnig weer vliegen er allerlei insecten: vlinders, vliegen, wespen, bijen en torren heen en weer tussen de bloeiende planten. Het gonst om je heen.
Dit is een activiteit van IVN-Arnhem. Deelname is gratis. Aanmelden is niet nodig.
Datum en tijd: 22-06-2025 van 14.00 uur t/m 15.30 uur
Locatie: Heemtuin Presikhaaf, Ruitenberglaan 4, tegenover de stadsboerderij
Le jardin, een schilderij in je tuin!
Tuinen zijn een feest voor het oog en vaak geschilderd door grote meesters. Met de drie zorgvuldig geselecteerde pakketten biologische bloembollen plant je nu zelf een schilderij in je tuin, in sprookjesachtig wit, een explosie in bont of een oase van geel. Een plantschema is bijgevoegd. Deze actie is een initiatief van Soroptimistclub Arnhem. De gehele opbrengst van de pakketten gaat naar projecten die vrouwen en meisjes wereldwijd ondersteunen. Voor meer informatie over de Soroptimisten en hun projecten: www.soroptimist.nl/arnhem/
Bollenpakket Sargent: variatie met sierui en tulp rondom narcissen replete en salome
Bollenpakket Klimt: sortering gebaseerd op narcissus sundisc en tulp gudoshnik double
Bollenpakket Aublet: dromerige frittilaria ula vulpis en tulipa sweetheart, aangevuld met tulpen en narcissen
Bestellingen kunnen tot eind juni worden gedaan bij Maartje Kaper, voor vragen kan je ook bij haar terecht: info(at)maartjekaperarchitecte.nl
Hartelijke groeten,